Ako sa starať o nábytok z masívneho dreva – naše tipy


Ako sa starať o nábytok z masívneho dreva – naše tipy


Nábytok z masívneho dreva je evergreen, ktorý nikdy nevyjde z módy. Drevo je hodnotný a tvárny materiál, ktorý je charakteristický nielen svojou trvácnosťou a typickou kresbou, ale aj príjemnou vôňou, ktorá evokuje pobyt v prírode. Výhodou masívneho dreva je, že ho možno opracovať do rôznych tvarov a drevený nábytok je veľmi variabilný, vhodný aj do atypických priestorov. Poradíme vám ako sa starať o váš nábytok z masívu tak, aby vám robil radosť čo najdlhšie.


  

Do akých priestorov je vhodný nábytok z masívneho dreva?

Masívnemu drevu vyhovujú podmienky, ktoré sú zvyčajne bežné v našich interiéroch. Optimálna vlhkosť vzduchu, pri ktorej sa drevo príliš nerozpína ani nescvrkáva a teda nedeformuje, je 40-60 %. Najvhodnejšia teplota ovzdušia, pri ktorej si drevo zachováva svoje optimálne vlastnosti, je 20°C. Nie je vhodné vystavovať nábytok z masívneho dreva príliš veľkému teplu (napr. umiestňovať ho blízko k radiátorom) či priamemu slnečnému žiareniu, ktoré môže po čase zmeniť jeho sfarbenie. 


Spálňa Violet   

Starostlivosť o lakovaný drevený nábytok

Ošetrenie lakom patrí medzi populárne spôsoby povrchovej úpravy nábytku z dreva. Lakovaný povrch nábytku je odolnejší voči vlhkosti a preto ho môžete čistiť navlhčenou handričkou. Do čistej vody môžete pridať aj šetrný saponát na riad. Môžete použiť aj špeciálne šetrné čistiace prostriedky určené na lakovaný nábytok, ktoré nájdete v drogérii (napríklad vlhčené utierky na drevený nábytok). Mnohé z nich sú obohatené o vonnú zložku.


Jedálenský stôl Paris  

Olejovaný nábytok ošetrujte každé 2-3 mesiace

Nábytok z masívneho dreva, ktorý je ošetrený olejom, je trochu háklivejší na údržbu a vyžaduje pravidelnú opateru. Najprv očistite nábytok od prachu s pomocou navlhčenej handričky (napr. z mikrovlákna). Následne použite suchú a čistú bavlnenú handričku, s pomocou ktorej natriete povrch nábytku rastlinným olejom (napr. ľanovým). Takúto údržbu by ste mali vykonávať každé dva-tri mesiace. Výhodou povrchovej úpravy olejom je, že nábytok ostane krásne hladký a uchová si svoju typickú štruktúru. Olej prenikne do hlbšej vrstvy materiálu a chráni drevo pred opotrebovaním.


Kancelárska zostava Violet

Voskovaný nábytok

Nábytok s úpravou voskom je štýlový a populárny, no jeho úprava je o niečo náročnejšia a musíte si dávať väčší pozor, aby ste ho nijako nepoškodili. Voskovanému nábytku neprospieva voda ani nadmerné teplo a preto by ste napríklad na stôl s povrchovou úpravou voskom nemali dávať horúce predmety ako sú hrnčeky s čajom a podobne. Na čistenie voskovaného nábytku použite suchú handričku z mikrovlákna. Ak chcete zlepšiť odolnosť povrchu dreva a dodať mu lesk, použite špeciálny prípravok na obnovu voskovaného nábytku. Nanášajte ho s pomocou suchej, mäkkej handričky. Vyhnite sa abrazívnym prípravkom a chemikáliám s obsahom rozpúšťadiel. Prípadné škrabance môžete zahladiť jemnou vrstvou vosku určeného na opravu nábytku, ktorý by mal svojím odtieňom zodpovedať farbe dreva. Po zaschnutí vosku stačí pretrieť povrch suchou handričkou.


Jedálenský stôl Sticks  


P.S.: Neviete sa rozhodnúť, aký drevený nábytok by sa najviac hodil do vašej domácnosti? Poradíme vám. Kontaktujte nás e-mailom alebo telefonicky alebo využite náš online chat, ktorý sa nachádza v pravom dolnom rohu vašej obrazovky.