Matrace pre deti, dospelých a seniorov – poradíme vám so správnym výberom


Matrace pre deti, dospelých a seniorov – poradíme vám so správnym výberom


Hoci mesiac marec si spájame predovšetkým s jarou a prebúdzajúcou sa prírodou, práve 21. marca si ako každý rok pripomíname Svetový deň zdravého spánku. Osviežujúci a kvalitný spánok môže mať každý, kto investuje svoj čas a energiu do vytvorenia zdravých spánkových návykov. Nemenej dôležitá je však aj posteľ, v ktorej spíme – a predovšetkým vhodný matrac. Deti, dospelí aj seniori majú špecifické požiadavky, na ktoré by sme mali dbať pri výbere matracov. Pomôžeme vám vybrať si tie najlepšie matrace pre vás a vašu rodinu.


  

Detské matrace

Pre detské matrace platí, že po 4-7 rokoch ich bude potrebné vymeniť. Je preto vhodné investovať do matracov, ktoré odrážajú aktuálne potreby dieťaťa. Detská chrbtica si vyžaduje oporu a príliš mäkký matrac či matrac s rôznymi zónami tvrdosti by jej mohol uškodiť. Vhodnou voľbou do detskej postele sú preto stredne tvrdé matrace z pružnej ekologickej peny, ideálne obojstranné matrace, teda s jednou tvrdšou a jednou mäkšou stranou, ktoré možno v prípade potreby len otočiť. K penovým matracom budete potrebovať lamelové rošty. 


Pre deti sú vhodné aj taštičkové matrace, ktoré sa kombinujú s pevnými latkovými roštmi. Skvelým riešením sú zdravotné detské matrace, ktoré obsahujú latexovú penu a kokosovú dosku. 


Pre jednoduchú údržbu vám odporúčame detské matrace s odnímateľným poťahom z bavlny alebo viskózy, ktorý možno prať pri vysokej teplote.


Detský matrac Junior Natural  

Matrace pre dospelých

Pri výbere matracov by ste sa mali riadiť viacerými faktormi. Vo všeobecnosti platí, že osoby s nižšou telesnou hmotnosťou by mali uprednostniť menej tvrdé matrace – napríklad matrace z pamäťovej peny, ktoré môžu mať pridanú aj latexovú alebo kokosovú vrstvu. Mäkké a stredne tvrdé matrace s viacerými zónami tvrdosti sú ideálne pre ľudí, ktorí radi spia na boku. 


Tvrdšie matrace sú vhodnejšie pre osoby s vyššou telesnou hmotnosťou a tiež pre ľudí, ktorí radi spia na chrbte alebo na bruchu. Ak uprednostňujete prírodné materiály, odporúčame vám stredne tvrdé až tvrdé latexové matrace. Výborným riešením pre alergikov je napríklad priedušný luxusný matrac z econatur EUCALYPTO HR-peny vysokej hustoty. 


Vhodné sú i pružinové a taštičkové matrace s vyššou tvrdosťou a ortopedickým efektom, ktoré sú odolné a pružné, nevadí im zvýšená záťaž, vlhkosť ani teplotné výkyvy. 


Tip: Ak sa neviete rozhodnúť, aká tvrdosť vám vyhovuje, odporúčame vám vyskúšať praktický obojstranný matrac


Matrac Flexitop Natural Hard/Soft  

Matrace pre seniorov

Seniorov často trápia zdravotné problémy, ktoré sa odrážajú aj na kvalite spánku. Môžu to byť napríklad bolesti chrbtice, svalov a kĺbov, ktoré umocňuje nevhodný, príliš tvrdý matrac. Pre seniorov teda vyberáme predovšetkým ortopedické matrace s vlastnosťami, ktoré poskytujú maximálny komfort. 


Medzi mäkšie matrace, vhodné pre seniorov, patria najmä polohovateľné a veľmi priedušné penové matrace z pamäťovej peny alebo studenej HR peny, ktoré sa vynikajúco prispôsobia krivkám tela. Výhodou je, ak je takýto matrac obojstranný a má odnímateľný poťah z prírodného materiálu, ktorý možno prať. Latexový matrac je tiež vhodným riešením – je prírodný, antialergický a zabezpečuje optimálnu cirkuláciu vzduchu.


Skvelou alternatívou pre seniorov je aj kvalitný taštičkový matrac s ortopedickými vlastnosťami a zónovaním. Mnohí starší ľudia so zdravotnými problémami trávia dlhé dni a týždne v posteli, kde im hrozia preležaniny – optimálnym riešením je pre nich matrac v kombinácii s polohovateľným roštom, ktorý možno nastavovať podľa potreby, alebo zdravotný antidekubitný matrac.


Matrac Montreal  


P.S.: Ešte stále váhate a neviete sa rozhodnúť, aký matrac by sa vám najlepšie hodil do vašej spálne? Poradíme vám. Kontaktujte nás e-mailom alebo telefonicky alebo využite náš online chat, ktorý sa nachádza v pravom dolnom rohu vašej obrazovky.