Výhody a nevýhody lesklého nábytku do obývačky


Výhody a nevýhody lesklého nábytku do obývačky


Možno práve stojíte pred rozhodnutím, aký nábytok zvoliť do obývačky. Sektorové obývacie izby od výmyslu sveta lákajú premysleným dizajnom a výhodnou cenou. Nad jedným parametrom by ste sa však mali zamyslieť o niečo dlhšie – je lepšie investovať do lesklého alebo matného nábytku? Poradíme vám, ako sa rozhodnúť čo najlepšie tak, aby ste boli spokojní.


Obývačka v modernom štýle si pýta „nablýskané” materiály


Ultramoderný až futuristický štýl sa vyznačuje využívaním lesklých a trvácnych materiálov – lesklý laminát, MDF, sklo aj kov však nájdeme aj v eklektickom industriálnom štýle. Klasický, rustikálny, škandinávsky či provensálsky štýl skôr uprednostňuje využívanie prírodných materiálov ako je masívne drevo a ratan. Pri výbere vhodného nábytku sa preto v prvom rade rozhodujte na základe štýlu, v akom chcete mať vašu obývačku zariadenú. Aj v rámci jednotlivých typov dizajnu však existuje veľa možností.


TV stolík Moon 140   


Výhody lesklého nábytku


Lesklý nábytok opticky zväčšuje priestor

Platí to najmä pre väčší sektorový nábytok svetlých farieb – bielej, krémovej, béžovej. Obývacia stena s lesklým povrchom bude podobne ako zrkadlo odrážať svetlo a pomôže rozžiariť obývačku, ktorá nemá dostatok prirodzeného denného svetla. Niektoré lesklé skrinky a vitríny majú zabudované LED osvetlenie, ktoré umocňuje luxusný dojem z lesklého nábytku.


Na lesklom nábytku lepšie vyniknú farby

Túžite po farebnom nábytku do obývačky? Lesklá štruktúra dá obzvlášť dobre vyniknúť farebným akcentom a spestrí vašu obývaciu stenu. Zaujímavým riešením do obývačky sú aj lesklé kreslá zo sklolaminátu a ekokože, ktoré štýlovo doladia interiér.


Lesklý nábytok pôsobí luxusne

Lesklý nábytok nemusí byť vyrobený zo zlata alebo striebra na to, aby vytváral dojem hojnosti a prepychu. Nádych luxusu dodá vašej obývačke aj ušľachtilo pôsobiaca kožená pohovka s chrómovanou konštrukciou, súprava lesklých konferenčných stolíkov či zaujímavé svietidlo s kovovým leskom.


Konferenčný stolík Division 


Nevýhody lesklého nábytku


Lesklý nábytok je náročnejší na údržbu

Pohľad na lesklý nábytok síce lahodí oku, no vyberá si aj svoju daň v podobe náročnejšej údržby. Na lesklom nábytku totiž vidno všetky nedokonalosti ako sú škrabance a nečistoty (prach, šmuhy, odtlačky prstov). Je potrebné ho pravidelne čistiť, najlepšie s pomocou mäkkej handričky z mikrovlákna a filtrovanej vody. Ak máte malé deti alebo chováte psa či mačku, zvážte radšej kúpu sektorového nábytku z dreva alebo nábytku s matnou úpravou


Lesklý nábytok si nerozumie s každým štýlom

Zatiaľ čo nábytok z dreveného masívu ľahko skombinujete s veľkým množstvom štýlov a pravdepodobne nikdy nevyjde z módy, pre lesklý nábytok z umelých materiálov to úplne neplatí. Dobre vynikne v moderných domácnostiach, no ak v budúcnosti zatúžite napr. po zariadení v prírodnejšom štýle, budete ho pravdepodobne musieť vymeniť.


Lesklý nábytok môže pôsobiť chladne

Lesklý nábytok v obývačke je osviežujúci a tak trochu okázalý a na niekoho môže pôsobiť až príliš sterilne a neútulne – a to najmä v prípade, že sa držíte strohej farebnej palety. Pri zariaďovaní obývačky teda nezabudnite na vhodný výber doplnkov a vyhraďte v nej miesto aj pre izbové rastliny. 


Tip: Pre zútulnenie obývačky s lesklým nábytkom ju môžete vybaviť napríklad farebnou čalúnenou sedačkou alebo kreslami a zaujímavým vzorovaným kobercom a závesmi – takúto kombináciu textúr často nájdeme v interiéroch, ladených do retro štýlu.


Tv stolík Luna čierny  


P.S.: Ešte stále váhate a neviete sa rozhodnúť, ako zariadiť vašu obývačku? Poradíme vám. Kontaktujte nás e-mailom alebo telefonicky alebo využite náš online chat, ktorý sa nachádza v pravom dolnom rohu vašej obrazovky.