Ako sa starať o nábytok z masívneho dreva – naše tipy

Nábytok z masívneho dreva je evergreen, ktorý nikdy nevyjde z módy. Drevo je hodnotný a tvárny materiál, ktorý je charakteristický nielen svojou trvácnosťou a typickou kresbou, ale aj príjemnou vôňou, ktorá evokuje pobyt v prírode. Výhodou masívneho dreva je, že ho možno opracovať do rôznych tvarov a drevený nábytok je veľmi variabilný, vhodný aj do atypických priestorov. Poradíme vám ako sa starať o váš nábytok z masívu tak, aby vám robil radosť čo najdlhšie.

 

Do akých priestorov je vhodný nábytok z masívneho dreva?

Masívnemu drevu vyhovujú podmienky, ktoré sú zvyčajne bežné v našich interiéroch. Optimálna vlhkosť vzduchu, pri ktorej sa drevo príliš nerozpína ani nescvrkáva a teda nedeformuje, je 40-60 %. Najvhodnejšia teplota ovzdušia, pri ktorej si drevo zachováva svoje optimálne vlastnosti, je 20°C. Nie je vhodné vystavovať nábytok z masívneho dreva príliš veľkému teplu (napr. umiestňovať ho blízko k radiátorom) či priamemu slnečnému žiareniu, ktoré môže po čase zmeniť jeho sfarbenie. 

 

2   

Starostlivosť o lakovaný drevený nábytok

Ošetrenie lakom patrí medzi populárne spôsoby povrchovej úpravy nábytku z dreva. Lakovaný povrch nábytku je odolnejší voči vlhkosti a preto ho môžete čistiť navlhčenou handričkou. Do čistej vody môžete pridať aj šetrný saponát na riad. Môžete použiť aj špeciálne šetrné čistiace prostriedky určené na lakovaný nábytok, ktoré nájdete v drogérii (napríklad vlhčené utierky na drevený nábytok). Mnohé z nich sú obohatené o vonnú zložku.

 

3  

Olejovaný nábytok ošetrujte každé 2-3 mesiace

Nábytok z masívneho dreva, ktorý je ošetrený olejom, je trochu háklivejší na údržbu a vyžaduje pravidelnú opateru. Najprv očistite nábytok od prachu s pomocou navlhčenej handričky (napr. z mikrovlákna). Následne použite suchú a čistú bavlnenú handričku, s pomocou ktorej natriete povrch nábytku rastlinným olejom (napr. ľanovým). Takúto údržbu by ste mali vykonávať každé dva-tri mesiace. Výhodou povrchovej úpravy olejom je, že nábytok ostane krásne hladký a uchová si svoju typickú štruktúru. Olej prenikne do hlbšej vrstvy materiálu a chráni drevo pred opotrebovaním.

 

4

Voskovaný nábytok

Nábytok s úpravou voskom je štýlový a populárny, no jeho úprava je o niečo náročnejšia a musíte si dávať väčší pozor, aby ste ho nijako nepoškodili. Voskovanému nábytku neprospieva voda ani nadmerné teplo a preto by ste napríklad na stôl s povrchovou úpravou voskom nemali dávať horúce predmety ako sú hrnčeky s čajom a podobne. Na čistenie voskovaného nábytku použite suchú handričku z mikrovlákna. Ak chcete zlepšiť odolnosť povrchu dreva a dodať mu lesk, použite špeciálny prípravok na obnovu voskovaného nábytku. Nanášajte ho s pomocou suchej, mäkkej handričky. Vyhnite sa abrazívnym prípravkom a chemikáliám s obsahom rozpúšťadiel. Prípadné škrabance môžete zahladiť jemnou vrstvou vosku určeného na opravu nábytku, ktorý by mal svojím odtieňom zodpovedať farbe dreva. Po zaschnutí vosku stačí pretrieť povrch suchou handričkou.

 

5  

 

P.S.: Neviete sa rozhodnúť, aký drevený nábytok by sa najviac hodil do vašej domácnosti? Poradíme vám. Kontaktujte nás e-mailom alebo telefonicky alebo využite náš online chat, ktorý sa nachádza v pravom dolnom rohu vašej obrazovky.