Veľká rodina v malom byte? Ako vybrať jedálenské stoly a stoličky

Máte malý byt, no jedáleň v ňom jednoducho musí byť? Neviete si predstaviť vašu kuchyňu či obývačku bez spoločného posedenia pre celú rodinu? Nedostatok miesta nemusí byť na škodu. Aj veľká rodina si môže pohodlne sadnúť k prestretému stolu, ak je jedálenský stôl vhodne zvolený a doladený dostatočný.

Okrúhly, oválny alebo hranatý?

Na prvý pohľad sa môže zdať, že okrúhly jedálenský stôl vyrieši problém s nedostatkom miesta. K okrúhlemu stolu sa predsa zmestí kopec ľudí a majú k sebe rovnako blízko, nikto nesedí v čele stola. Nuž, okrúhly stôl síce pôsobí esteticky, no z praktického hľadiska víťazí hranatý stôl, ktorý môžete v čase, keď ho nevyužívate, jednoducho pritlačiť k stene, kde zaberie menej miesta. Kompromisom je oválny jedálenský stôl , ktorý, podobne ako hranatý stôl do jedálne, býva vyrábaný aj v rozkladacom variante.

  

2

Kvalitné jedálenské stoly, ktoré vydržia veľa – aký materiál zvoliť?

Veľká rodina s malými deťmi je zaťažkávacou skúškou pre akýkoľvek jedálenský nábytok. Vyberajte preto nielen pekný, ale aj kvalitný nábytok do jedálne – stoly a stoličky z trvácnych materiálov, nenáročných na údržbu. Ideálnym materiálom pre rodinnú jedálenskú zostavu je tvrdé masívne drevo, ktoré môžete doplniť štýlovým látkovým prestieraním. Lacnejším variantom sú jedálenské stoly z kombinácie kovu a MDF, resp. drevotriesky. Na každodenné využívanie neodporúčame jedálenské stoly so sklenou doskou, nakoľko na nich viac vidno fľaky od jedla i odtlačky prstov, a preto sú náročnejšie na údržbu.


Keď jedálenský stôl plní viacero funkcií

V malom byte je každá horizontálna voľná plocha dobrá – platí to aj pre jedálenský stôl. Vaše deti ho môžu využívať na písanie domácich úloh, staršie deti aj na prácu s laptopom. V mnohých domácnostiach dokonca úplne nahrádza písací stôl. Celá rodina sa môže pri jedálenskom stole zahrať spoločenské hry. 

Pri umiestňovaní stola preto dbajte na to, aby bol na mieste s dostatkom prirodzeného denného svetla. Na večerné využívanie stola budete potrebovať pracovné osvetlenie v podobe závesného svietidla. Dôležité je tiež, aby jedálenské stoličky boli pohodlné aj počas dlhšieho sedenia.

 

3

 

Ideálne do paneláku: rozkladací jedálenský stôl a stohovateľné stoličky

V prípade, že jedálenský stôl pre 6 a viac osôb nevyužívate často a potrebujete ušetriť miesto v panelákovej obývačke, odporúčame vám investovať do kvalitného nábytku z dreveného masívu, ktorý vám skvele poslúži, keď príde návšteva. Rozkladací jedálenský stôl z bukového dreva  má nadčasový dizajn a nezaberie veľa miesta. 

Výbornou voľbou pre „nafukovaciu“ jedáleň sú štýlové stohovateľné jedálenské stoličky z polypropylénu, ktoré sú funkčné, ľahké a ich stohovateľnosť nijako neovplyvní ich estetickú hodnotu – stavte na mladistvý, moderný dizajn.

4

P.S.: Potrebujete sa poradiť pri výbere jedálenského nábytku? Radi vám poskytneme detailnejšie informácie o našich produktoch. Zavolajte nám alebo využite náš chat v pravom dolnom rohu vašej obrazovky.