Ako vybrať konferenčný stolík do obývačky? 3 praktické tipy

Tam, kde je pohovka či sedacia súprava, nesmie chýbať konferenčný stolík. Slúži na servírovanie a na odkladanie predmetov, no môže byť aj pôsobivým dizajnovým prvkom, ktorý ohúri každú návštevu. Na trhu je obrovské množstvo všemožných typov a tvarov konferenčných stolíkov, ktoré zdobia a dopĺňajú obývačky. Ako si vybrať ten pravý tak, aby vám dobre slúžil dlhé roky? Prečítajte si naše tri dobré rady.

 

1. Odmerajte si sedačku a vyberte konferenčný stolík vhodnej veľkosti

Pri výbere konferenčného stolíka vychádzame predovšetkým z veľkosti sedačky. Stolík by mal mať dĺžku, ktorá zodpovedá približne jednej tretine až jednej polovici dĺžky sedačky. Jeho šírka by mala byť taká, aby ste mohli pohodlne prechádzať uličkou medzi stolíkom a sedačkou – na vzdialenosť od sedačky si nechajte priestor 50-60 cm. Čo sa týka výšky konferenčného stolíka, mal by dosahovať približne výšku vašich kolien, keď pri ňom sedíte na pohovke či sedacej súprave. 

 

Tip: Ak radi prijímate návštevy, môžete využiť aj praktické viacdielne konferenčné stolíky, ktoré sa v prípade potreby dajú rozložiť do priestoru.

 

2

2. Vyberte si konferenčný stolík, ktorý bude ladiť so štýlom zvyšného nábytku

Vo všeobecnosti platí, že čím výraznejšia je sedačka, tým jednoduchší, nenápadnejší a menej členitý by mal byť váš minimalistický konferenčný stolík. A naopak, ak je sedačka strohá a nevýrazná, znesie pri sebe aj originálnejší luxusný konferenčný stolík, ktorý spestrí váš interiér a dodá mu punc jedinečnosti. 

 

V romantickej bielej obývačke vynikne ratanový alebo provensálsky konferenčný stolík, klasický štýl si pýta rustikálny stolík a industriálny štýl poskytuje na výber viacero možností – uplatnia sa tu moderné konferenčné stolíky, ale aj vintage či retro stolíky a rôzne originálne alternatívne handmade stolíky, vytvorené napríklad z drevených paliet a skla alebo pozvárané zo starých potrubí a rôznych častí vyradených továrenských strojov.

 

Tip: Ak sa neviete rozhodnúť, vyberte si takmer neviditeľný sklený konferenčný stolík alebo nestarnúcu klasiku – konferenčný stolík zo svetlého masívneho dreva, ktoré ladí s viacerými štýlmi nábytku.

 

3

3. Stavte na odolné a trvácne materiály

Medzi najpoužívanejšie materiály, z ktorých sa vyrábajú praktické a moderné konferenčné stolíky, patria odolné MDF dosky, ktoré majú dlhú životnosť a rôzne farebné prevedenia. Mnohé z nich svojím povrchom pripomínajú drevo a ich výhodou je nižšia cena, než u klasického dreveného masívu. 

 

Konferenčné stolíky s masívneho dreva sú náročnejšie na údržbu – na dreve je vidieť známky opotrebovania a každých pár rokov je potrebné prelakovať vrchnú dosku stolíka. 

 

Čoraz väčšej obľube sa tešia stolíky z pevného a lesklého plastu a konferenčné stolíky zo skla alebo stolíky z kombinácie skla a kovu. Ich dizajn je pôsobivý a vyniknú predovšetkým v moderných interiéroch. Pripravte sa však na náročnejšiu údržbu, nakoľko sú na nich viac badateľné šmuhy a odtlačky rúk.

 

4

P.S.: Ešte stále váhate a neviete sa rozhodnúť, aký konferenčný stolík by sa najlepšie hodil do vašej obývačky? Kontaktujte nás e-mailom alebo telefonicky alebo využite náš online chat, ktorý nájdete v pravom dolnom rohu vašej obrazovky.