Ako vybrať do obývačky svietidlá, ktoré vytvoria útulnú atmosféru

Zariadili ste si obývačku krásnym nábytkom ale stále jej niečo chýba k útulnosti? Možno by ste mali pridať nejaké závesy, vankúšiky, doplniť obrazy, suveníry či iné dekoračné predmety… Prezradíme vám však tajomstvo – k útulnosti izby najviac prispieva správne zvolené osvetlenie.

Štyri úrovne osvetlenia – ako skombinovať svietidlá tak, aby sa spolu „nebili“?

Predstavte si vašu obývačku – vašu oázu domácej pohody, do ktorej chodíte načerpať sily. Ako ju večer vysvietite tak, aby vo vás pohľad na ňu vyvolával pozitívne emócie?

Vytvorte si svetelné zóny a navrstvite jednotlivé svietidlá tak, aby sa navzájom dopĺňali. Osvetlenie vo vašej obývačke bude mať tri základné vrstvy a jednu bonusovú, ktorá umocní útulnú atmosféru vo vašej obývacej miestnosti najmä v chladných mesiacoch, počas ktorých je nedostatok prirodzeného slnečného svetla. Štvrtá vrstva osvetlenia je „nepovinná“, no uvidíte, že sa do nej zamilujete.

1. Úroveň – základné osvetlenie

Základné stropné svietidlo je primárnym zdrojom osvetlenia vašej obývačky. Môže to byť moderná stropná lampa, visiaca lampa či luster. Pri výbere dbajte o to, aby svietidlo produkovalo, podľa možností, dostatok difúzneho svetla na osvetlenie celej miestnosti alebo aspoň jej centrálnej časti, v ktorej zvyčajne býva sedačka alebo jedálenský stôl. Oplatí sa investovať do svietidla so stmievačom, ktorým môžete regulovať úroveň osvetlenia.

2. Úroveň – pracovné osvetlenie

Základné svetlo je vhodné doplniť účelovými svietidlami, ktoré majú špecifickú funkciu. Decentná nástenná lampa je cez deň takmer neviditeľná, no v noci plní dôležitú úlohu. Nástenné svietidlá môžu osvetľovať obrazy alebo iné umelecké predmety. Stojace svietidlá pri sedačke alebo kresle poskytnú dodatočný zdroj svetla pri čítaní knihy.

2

 

3. Úroveň – atmosférické osvetlenie

Náladové svietidlá zvyčajne neplnia primárne praktickú funkciu. Ich úlohou je dotvoriť atmosféru v miestnosti. Do tejto kategórie patria originálne dizajnové svietidlá netradičných tvarov, svetelné reťaze a LED pásy, ktoré sa využívajú na podsvietenie okrajov nábytku či televízora. S pomocou bodových svetiel alebo LED diód možno nasvietiť aj poličky s knihami. Nezvyčajné zoskupenia svietidiel môžu zaujímavo doplniť industriálne ladený, moderný interiér.

3

Tip: Aj chcete, aby vaša obývačka pôsobila útulne v každom ročnom období, vyberajte do svietidiel žiarovky s teplým odtieňom svetla.

4. Úroveň – nočný bonus

Svietidlá do obývačky už máte vybraté, no stále tomu niečo chýba? Ak chcete vašu obývačku ešte viac zútulniť a vychutnať si romantický večer, zhasnite hlavné osvetlenie a zapojte bonusové svietidlá. Okrem farebných svetelných reťazí to môžu byť aj rôzne svetelné tabule či lávové lampy. Príjemným bonusovým zdrojom svetla (a tepla) je aj krb s praskajúcim drevom či modrený biokrb. Ak vaša obývačka nemá takéto možnosti, postačia aj klasické sviečky v svietnikoch alebo drobné čajové sviečky.

P.S.: Chcete sa poradiť ohľadom výberu ideálneho svietidla do vašej obývačky? Ozvite sa nám telefonicky alebo cez náš online chat, ktorý sa nachádza v pravom dolnom rohu vašej obrazovky. Radi vám pomôžeme.