Vážení zákazníci, vzhľadom na aktuálnu situáciu vo svete sa môžu dodacie lehoty niektorých produktov predĺžiť. Zároveň Vás chceme uistiť, že Vám bude tovar doručený hneď, ako to bude možné. Ďakujeme za pochopenie.

Ako vybrať do obývačky svietidlá, ktoré vytvoria útulnú atmosféru

Zariadili ste si obývačku krásnym nábytkom ale stále jej niečo chýba k útulnosti? Možno by ste mali pridať nejaké závesy, vankúšiky, doplniť obrazy, suveníry či iné dekoračné predmety… Prezradíme vám však tajomstvo – k útulnosti izby najviac prispieva správne zvolené osvetlenie.

Štyri úrovne osvetlenia – ako skombinovať svietidlá tak, aby sa spolu „nebili“?

Predstavte si vašu obývačku – vašu oázu domácej pohody, do ktorej chodíte načerpať sily. Ako ju večer vysvietite tak, aby vo vás pohľad na ňu vyvolával pozitívne emócie?

Vytvorte si svetelné zóny a navrstvite jednotlivé svietidlá tak, aby sa navzájom dopĺňali. Osvetlenie vo vašej obývačke bude mať tri základné vrstvy a jednu bonusovú, ktorá umocní útulnú atmosféru vo vašej obývacej miestnosti najmä v chladných mesiacoch, počas ktorých je nedostatok prirodzeného slnečného svetla. Štvrtá vrstva osvetlenia je „nepovinná“, no uvidíte, že sa do nej zamilujete.

1. Úroveň – základné osvetlenie

Základné stropné svietidlo je primárnym zdrojom osvetlenia vašej obývačky. Môže to byť moderná stropná lampa, visiaca lampa či luster. Pri výbere dbajte o to, aby svietidlo produkovalo, podľa možností, dostatok difúzneho svetla na osvetlenie celej miestnosti alebo aspoň jej centrálnej časti, v ktorej zvyčajne býva sedačka alebo jedálenský stôl. Oplatí sa investovať do svietidla so stmievačom, ktorým môžete regulovať úroveň osvetlenia.

2. Úroveň – pracovné osvetlenie

Základné svetlo je vhodné doplniť účelovými svietidlami, ktoré majú špecifickú funkciu. Decentná nástenná lampa je cez deň takmer neviditeľná, no v noci plní dôležitú úlohu. Nástenné svietidlá môžu osvetľovať obrazy alebo iné umelecké predmety. Stojace svietidlá pri sedačke alebo kresle poskytnú dodatočný zdroj svetla pri čítaní knihy.

2

 

3. Úroveň – atmosférické osvetlenie

Náladové svietidlá zvyčajne neplnia primárne praktickú funkciu. Ich úlohou je dotvoriť atmosféru v miestnosti. Do tejto kategórie patria originálne dizajnové svietidlá netradičných tvarov, svetelné reťaze a LED pásy, ktoré sa využívajú na podsvietenie okrajov nábytku či televízora. S pomocou bodových svetiel alebo LED diód možno nasvietiť aj poličky s knihami. Nezvyčajné zoskupenia svietidiel môžu zaujímavo doplniť industriálne ladený, moderný interiér.

3

Tip: Aj chcete, aby vaša obývačka pôsobila útulne v každom ročnom období, vyberajte do svietidiel žiarovky s teplým odtieňom svetla.

4. Úroveň – nočný bonus

Svietidlá do obývačky už máte vybraté, no stále tomu niečo chýba? Ak chcete vašu obývačku ešte viac zútulniť a vychutnať si romantický večer, zhasnite hlavné osvetlenie a zapojte bonusové svietidlá. Okrem farebných svetelných reťazí to môžu byť aj rôzne svetelné tabule či lávové lampy. Príjemným bonusovým zdrojom svetla (a tepla) je aj krb s praskajúcim drevom či modrený biokrb. Ak vaša obývačka nemá takéto možnosti, postačia aj klasické sviečky v svietnikoch alebo drobné čajové sviečky.

P.S.: Chcete sa poradiť ohľadom výberu ideálneho svietidla do vašej obývačky? Ozvite sa nám telefonicky alebo cez náš online chat, ktorý sa nachádza v pravom dolnom rohu vašej obrazovky. Radi vám pomôžeme.