Máte doma alergika? Na toto si dajte pozor pri výbere nábytku

 

Ak máte v rodine alergika, udržiavanie čistoty a neustále upratovanie sú vo vašej domácnosti veľkou témou. Nakoľko prach je vaším nepriateľom číslo 1, pravdepodobne ste už z domu alebo bytu odstránili všetky koberce a používate robotický vysávač alebo pravidelne umývate podlahy mopom. Ak má váš člen domácnosti s alergiou citlivú pokožku, kupujete len takú posteľnú bielizeň, ktorá je vyrobená zo 100% prírodných materiálov ako je ľan či bio bavlna. Alergikom však viete pomôcť aj pri samotnom zariaďovaní bytu – a to najmä voľbou nábytku z hypoalergénnych materiálov.


Kvalitná posteľ, ktorá nehromadí prach

Pre alergikov sú najmenej vhodným typom lôžka čalúnené postele, v ktorých sa môžu hromadiť drobné zrniečka prachu a roztoče. Oveľa vhodnejšie sú rámy postelí z materiálov, ktoré neobsahujú tkaniny ani plast, takže sa z nich neuvoľňujú žiadne nechcené chemikálie. Kvalitná posteľ z dubového dreva či atraktívna a moderná posteľ z jelšového dreva, ktorej súčasťou sú aj nočné stolíky, splní požiadavky tých najnáročnejších alergikov. Pre deti a tínedžerov sú vhodné vyššie postele s nožičkami a kovovým rámom, pod ktorými sa vám bude ľahko upratovať.

2

Hypoalergénny matrac

Ideálnou voľbou pre alergikov sú matrace so špeciálnou úpravou, ktoré sú hygienické a priedušné. Najvhodnejším materiálom na matrac pre alergika je hypoalergénny prírodný latex, ktorý je rezistentný voči roztočom, plesni a baktériám a naviac je veľmi odolný voči preležaniu. Latexový matrac s kokosovou a penovou vrstvou je vhodné kombinovať s lamelovým roštom. Pre alergikov je prípustný aj kvalitný matrac z HR peny s vysokou hustotou, s obsahom antialergického termovlákna.

3

Sedačky, kreslá a stoly z vhodných materiálov

Pri výbere nábytku pre alergikov sa môžeme riadiť jednoduchým pravidlom – materiál, z ktorého je nábytok vyrobený, by mal byť podľa možností prírodný a nízkoúdržbový (mal by sa dať ľahko ošetriť s pomocou čistej vody alebo prírodných prostriedkov). Do domácnosti alergikov nie sú vhodné čalúnené sedačky, stoličky a kreslá. Vyhovujúcim materiálom je pravá koža, ktorú môžete ošetrovať mokrou handričkou (použite čistú vodu) a zabrániť tak šíreniu roztočov. Kožená pohovka naviac pôsobí elegantne a má dlhú životnosť.

Vhodným materiálom na konferenčný stolík je kombinácia kovu a skla, ktorá pôsobí moderne a sofistikovane. Zaujímavo vyzerá aj kombinácia masívneho dreva a ocele – kvalitný sektorový nábytok do obývačky pekne vynikne s modernými svietidlami, ktoré majú tienidlá z kovu alebo dreva.

4

Správny výber skriniek a políc

Skrinky pre alergikov by nemali mať otvorené poličky, na ktoré neustále sadá prach. Ideálne sú police s dvierkami, zasklené police na štýl vitríny alebo praktické zásuvky. Sektorová obývacia izba, ktorá zodpovedá týmto požiadavkám, vám ušetrí veľa práce s utieraním prachu. Výhodou je, ak má nábytok vyššie nožičky, čo vám umožní pod ním pravidelne pohodlne vysávať alebo umývať podlahu namokro. Pre alergikov sú veľmi vhodným nábytkom praktické komody s poličkami a zásuvkami.

5

P.S.: Ešte stále váhate a neviete sa rozhodnúť, ako zariadiť váš interiér v prípade, že máte doma alergika? Poradíme vám. Kontaktujte nás e-mailom alebo telefonicky alebo využite náš online chat, ktorý sa nachádza v pravom dolnom rohu vašej obrazovky.