Rýchle zmeny v detskej izbe, vďaka ktorým sa vaši školáci budú ľahšie učiť

Učiť sa do školy doma je veľká výzva nielen pre deti, ale aj pre ich rodičov. Neustály pobyt v domácom prostredí je však frustrujúci len vtedy, ak je v ňom nuda a neporiadok. Prinášame vám niekoľko tipov, vďaka ktorým môžete detskú izbu vašich školákov ľahko pretransformovať na multifunkčnú domácu „učebňu“, v ktorej im učenie pôjde ako po masle.

 

Vytvorte v detskej izbe „školský kútik“

Rovnako ako dospeláci, ktorí pracujú z domu, aj vaše deti potrebujú mať vyhradený priestor v izbe, ktorý bude patriť iba školským aktivitám. Aj malý detský písací stolík je lepší ako žiadny. Rohový písací stôl s úložným priestorom v kombinácii s kvalitnou detskou stoličkou je dobrý základ. Ak majú vaše deti v bezprostrednej blízkosti stola dostatok úložných priestorov na učebné materiály a rôzne školské pomôcky, ľahšie si na stole udržia poriadok.

 

2 

Pomôžte vašim deťom urobiť si poriadok v učebných materiáloch

Princíp čistého stola (žiadne rozptyľujúce zbytočnosti na stole) je dobré vštepovať už mladším školákom, ktorí sa ho automaticky naučia dodržiavať – a to najmä v prípade, že im idete príkladom. Kam však vaše deti upracú svoje učebnice, zošity a poznámky, ak im nestačí písací stôl s nadstavcom? Šikovným riešením je praktický regál s policami a zásuvkami či nástenná polica. Originálnou alternatívou, ktorá zväčší úložný priestor a zároveň poskytne ďalšie možnosti na sedenie, je úložný box, ktorý sa dá využiť aj ako lavička.

 

3  

Vybavte detskú izbu praktickou nástenkou

Domáce učenie si vyžaduje dobrú organizáciu času. Rozvrh dňa by mal byť jasne stanovený a dobre viditeľný. Môžete ho umiestniť na korkovú či kovovú nástenku, ktorú zavesíte na stenu alebo postavíte na písací stôl. Vyvážený režim a plánovanie dňa, do ktorého zapojíte aj vaše deti, zjednodušia vašim školákom každodenné učenie.

 

4 

 

Vyhraďte časť priestoru v detskej izbe na cvičenie

Ako nahradiť deťom telesnú výchovu v domácich podmienkach? Je to jednoduché – aj doma sa predsa dá cvičiť a nie je na to treba veľa priestoru. Časť detskej izby by mala ostať prázdna, aby mohla slúžiť na cvičenie na protisklzovej podložke. Tínedžeri sa potešia aj rebrinám či hrazde, ktorú možno namontovať na stenu. Môžu si na ne pripevniť napríklad TRX popruhy na cvičenie, ktoré sú ideálne na posilňovanie v domácich podmienkach. Nezabudnite deťom poskytnúť odkladacie priestory na ich športové pomôcky – niekomu stačí malá skrinka či zásuvka komody, iné uvítajú úložný box s kolieskami, ktorý sa ľahko presúva.

 

5  

Vytvorte v izbe čitateľské zákutie

Ak svojim deťom vytvoríte v izbe zákutie, v ktorom sa im bude pohodlne čítať, budú viac motivované vzdelávať sa čítaním, prípadne pozeraním edukačných videí na tablete. Toto zákutie môže byť od zvyšku priestoru oddelené stolom či regálom s knihami. Možností na sedenie je veľa – od hojdacieho kresla, cez netradičné visiace kreslo v prírodnom štýle, čalúnené kreslo typu egg, až po pohodlné sedenie na zemi na sedacom vaku. O primerané osvetlenie pre malých čitateľov sa postará kvalitná stojaca lampa.

 

6 

 

P.S.: Ešte stále váhate a neviete sa rozhodnúť, ako zariadiť vašim ratolestiam detskú izbu? Poradíme vám. Kontaktujte nás e-mailom alebo telefonicky alebo využite náš online chat, ktorý sa nachádza v pravom dolnom rohu vašej obrazovky.