Sedačka a nábytok do obývačky: 5 tipov ako ich hravo zladiť

Sedačka býva zvyčajne prvou vecou, ktorú si v obývačke všimneme, a preto by sme jej výberu mali venovať veľkú pozornosť. V obývačke sa všetko točí okolo sedačky a vhodne zvoleného doplnkového nábytku – skriniek, konferenčných a TV stolíkov, doplnkového sedenia, atď. Poradíme vám ako vyberať nábytok do obývačky tak, aby spolu harmonicky ladil.

 

1. Pri výbere nábytku začnite sedačkou

Nakoľko sedačka je stredobodom vašej obývacej izby a pravdepodobne ju budete využívať každý deň, je vhodné začať práve s výberom tohto kusu nábytku – zvyšný sa prispôsobí. O to viac to platí v prípade, že chcete investovať do veľkej sedacej súpravy či rohovej sedačky.

Tip: Pri výbere ďalšieho nábytku nezabúdajte na kontrolu rozmerov. Mali by ste mať dosť priestoru v „uličke“ na prechádzanie medzi sedačkou a sektorovým nábytkom, konferenčným stolíkom, stenou a pod.

2

2. Prispôsobte výber sedačky štýlu, ktorý preferujete

Vyberte si takú sedačku, ktorá najlepšie ladí s vašim obľúbeným interiérovým štýlom, v ktorom máte zariadený celý byt, alebo s viacerými štýlmi, ktoré majú k sebe blízko. Ak máte najradšej severský, bohémsky alebo retro štýl, najvhodnejšie pre vás budú látkové sedačky. Ak vyhľadávate skôr klasický, moderný či industriálny štýl, vhodným riešením pre vás môže byť aj kožená sedačka, prípadne sedačka z kvalitnej ekokože, ktorá je nenáročná na údržbu.

3

3. Vyberte si nábytok, ktorý svojou funkčnosťou zodpovedá vašim potrebám

Radi čítate knihy a potrebovali by ste veľkú knižnicu? Drevené regále tmavej farby sú ako stvorené k sedačke s výrazným látkovým čalúnením. Tmavší nábytok z odolných materiálov je vhodný do obývačky, o ktorú sa delíte s domácimi zvieratkami. Radi prijímate návštevy a nemáte hosťovskú izbu? Rozkladacie sedačky sú skvelým riešením pre vás, ideálne v kombinácii so sektorovým nábytkom do obývačky, ktorý má aj uzavretý priestor navyše (v podobe skriniek s dvierkami alebo zásuviek) – vaša návšteva sa poteší, že si bude mať kam uložiť veci.

Tip: Nadčasový sektorový nábytok v drevenom dekore, ktorý obsahuje komodu, skrinku s vitrínou, nástennú poličku aj TV skrinku hravo zladíte so sedačkami rôznych farieb a štýlov.

4

4. Nepreháňajte to s farbami

Ak chcete, aby vaša obývačka pôsobila vkusne a harmonicky, voľte farby citlivo a vyhnite sa divokým farebným kombináciám. Pohovka alebo sedačka sýtej farby najlepšie vynikne na neutrálnom pozadí. A naopak, sedačka v neutrálnej svetlej farbe, ako aj čierna alebo sivá či antracitová sedačka znesie aj výraznejšie farebné akcenty – vankúše a koberce s geometrickými či etno vzormi, sýtu farbu stien či závesov, ale aj pútavé doplnky v podobe pestrých obrazov alebo fotografií na stene. Neutrálnu sedačku výborne oživí aj výrazný konferenčný stolík. Všetky farby sedačiek dobre ladia s nábytkom z masívneho dreva alebo jeho imitácie.

5

5. Univerzálna sivá sedačka, ktorou nič nepokazíte

Sivá farba sedačky sa teší mimoriadnej obľube, pretože sa ňou prakticky nedá pokaziť žiadny interiér. Pohodlná sivá pohovka s látkovým čalúnením vám pomôže vytvoriť si v obývačke útulné posedenie a je ako stvorená na dlhé večery s knižkou alebo pri pozeraní dobrého filmu. Tmavosivú pohovku so zamatovým čalúnením či netradičnú zaoblenú pohovku svetlosivej farby môžete doplniť dreveným nábytkom a doplnkami z dreva a kovu, ako aj výraznými farebnými doplnkami v štýle, ktorý vám je najbližší.

6

P.S.: Ešte stále váhate a neviete sa rozhodnúť, ako zariadiť vašu obývačku tak, aby nábytok spolu ladil? Poradíme vám. Kontaktujte nás e-mailom alebo telefonicky alebo využite náš online chat, ktorý sa nachádza v pravom dolnom rohu vašej obrazovky.