Severský štýl bývania – týchto 5 kusov nábytku musíte mať!

Obyvatelia severských krajín vedia, aké dokážu byť dlhé zimy tmavé, studené a vyčerpávajúce. Aj preto sa snažia svoje príbytky zariaďovať tak, aby im počas studených mesiacov poskytovali bezpečné a útulné útočisko. Škandinávsky štýl je pomerne minimalistický a farebne aj tvarovo neutrálny. Ponúka však veľa priestoru pre fantáziu pri dolaďovaní interiéru s pomocou doplnkov. Poradíme vám ako si zariadiť domov v severskom štýle jednoducho a funkčne.

  

1. Manželská posteľ v severskom štýle

Ideálna je čalúnená posteľ s vysokým čelom, na ktorej sa vám bude nielen dobre spať, ale aj príjemne relaxovať s knižkou a šálkou čaju alebo kakaa. K elegantnej zaoblenej posteli sa hodí čalúnený nočný stolík na odkladanie drobností alebo praktický svetlý nočný stolík s nožičkami.

 

Tip: V severskej domácnosti nesmú chýbať sviečky, ktoré prispievajú k príjemnej domácej atmosfére – napríklad z voňavého včelieho vosku. Umiestnite ich na nočné stolíky alebo na okenný parapet, ideálne do sklenených, kovových, kamenných alebo keramických svietnikov. 

 

2 

 

2. Jedálenský stôl z masívneho dreva

Pre severský štýl je typické využívanie prírodných materiálov, medzi ktorými vyniká najmä masívne drevo. Veľký jedálenský stôl z dreveného masívu alebo drevený jedálenský set preto nesmie chýbať vo vašej obývačke alebo jedálni. K drevenému stolu sa hodia štýlovo zladené drevené, kovové alebo čalúnené stoličky. Ak si chcete vaše obydlie spestriť nevšedným nábytkom, odporúčame vám ručne vyrábané dizajnové jedálenské stoličky v škandinávskom štýle.

 

3  

 

3. Minimalistická sedačka

Pre severský štýl sú typické jednoduché a čisté línie, je tak trochu strohý a minimalistický. Ako si teda vyberiete tú pravú „škandinávsku“ sedačku tak, aby bola vaša obývačka zároveň útulná? Zaujímavým riešením je napríklad praktická pohovka s vankúšmi, ktorá je vhodná aj do podkrovných priestorov so zníženým stropom. Do väčších priestorov skvele zapadne rohová sedačka s nožičkami, ktorá pôsobí veľmi vzdušne a poslúži aj ako pohodlný priestor na spanie pre návštevy. Obývačka s minimalistickým dizajnom znesie aj výraznejší konferenčný stolík – napríklad jedinečný stolík zo starého zrubového dreva, kovu a tvrdeného skla.

4

  

4. Praktické taburetky

Posedenie s priateľmi v obývačke pri kávičke alebo spoločenských hrách je výborným spôsobom trávenia dlhých zimných večerov. Ako doplnkové sedenie ku konferenčnému stolíku môžete využiť praktické a elegantné taburetky, ktoré môžu poslúžiť aj ako podnožky ku kreslám. Vaše deti si určite obľúbia originálne taburetky v tvare zvieratiek. Jednoduchým a elegantným riešením sú aj pevné čalúnené taburetky z textilnej kože.

5  

 

5. Originálna lavica

Obyvatelia severských krajín sú známi tým, že radi trávia čas vonku, hneď ako sa oteplí a za oknami sa roztopí sneh. Nechajte sa nimi inšpirovať a užívajte si prvé jarné lúče slnka na vašom balkóne či terase – vytvorte si tam napríklad príjemné posedenie s praktickou lavičkou z masívneho dreva, ktorá je vybavená úložným priestorom. Minimalistická drevená lavica s pevnou kovovou konštrukciou je všestranný kus nábytku. Svoje uplatnenie si nájde nielen na terase, balkóne či v zimnej záhrade, ale aj ako alternatívne sedenie k jedálenskému stolu.

6    

 

P.S.: Ešte stále váhate a neviete sa rozhodnúť, ako zariadiť váš interiér v severskom štýle? Poradíme vám. Kontaktujte nás e-mailom alebo telefonicky alebo využite náš online chat, ktorý sa nachádza v pravom dolnom rohu vašej obrazovky.