Spálňa so stredomorským nádychom

 

Ak ste už boli na dovolenke v niektorej z krajín pri Stredozemnom mori, možno vás okrem kúpania sa v mori a miestnych gastronomických pochúťok oslovili aj interiéry, dýchajúce letnou pohodou a ležérnym šarmom. Ak milujete vodu a slnko, nič vám nebráni v tom, aby ste sa stredomorským štýlom inšpirovali pri zariaďovaní vlastného bytu – a je jedno, či bývate v dome so záhradkou alebo v paneláku. Prezradíme vám, ako prepašovať typický stredomorský dizajn do vašej spálne.


Vo farbách piesku a mora

Pre stredomorský štýl je typická „morská“ farebná paleta, inšpirovaná farbami prírody: biela ako morská pena, krémová/béžová ako piesok, sivá ako skaly a samozrejme aj modrá ako more. Vzhľadom na horúce podnebie prevládajú v stredomorských interiéroch práve prírodné svetlé farby a modrá či tyrkysová sa vyskytuje skôr ako doplnkový farebný akcent. Základ vašej spálne môže tvoriť napríklad biela posteľ, doplnená o baldachýn. Na oknách nesmú chýbať svetlé záclony. Zaujímavým spestrením môžu byť námornícke pásikavé vzory na závesoch, koberčekoch alebo posteľnej bielizni.

2

Nábytok z prírodných materiálov

Pre stredomorskú architektúru platí, že interiér a exteriér domu sa často harmonicky prelínajú – nájdeme tu veľké dvere a okná, slnečné balkóny a terasy. Prepojenie so svetom za vchodovými dverami a s prírodou sa prejavuje aj na voľbe materiálov – stredomorský štýl najviac využíva klasické masívne drevo, prípadne imitáciu dreva, no nevyhýba sa ani kovovému nábytku. Originálna posteľ vo vintage štýle alebo nezvyčajná kovaná posteľ, doplnená o svetlú komodu z masívneho dreva, doplnená starožitným alebo umelecky zdobeným zrkadlom na stene, vytvorí tú správnu stredomorskú atmosféru hoci aj v panelákovej spálni.

3

Truhlica na poklady

K stredomorskému dizajnu patria aj netradičné úložné možnosti pre vaše poklady. Môžu to byť napríklad upcyklované staré cestovné kufre. Vašu spálňu si však môžete spestriť aj modernou „lodnou truhlicou“ v podobe úložnej skrinky alebo praktickej lavice na sedenie, vybavenej zásuvkami a vankúšom s námorníckym pásikavým vzorom.

4

Priestor pre vaše obľúbené dekorácie

Hoci stredomorský štýl využíva pomerne strohú farebnú paletu, neznamená to, že váš interiér musí byť nudný a jednoliaty. Okrem už spomínaných vzorovaných textílií si ho môžete spestriť aj s pomocou typických stredomorských dekorácií. Na steny môžete umiestniť vaše fotografie z dovoleniek pri mori alebo obľúbené maľby s morskou tematikou.

Nevšedným spestrením stien môžu byť svetelné girlandy s prírodným špagátom, ktorých súčasťou môžu byť vaše vlastnoručne nazbierané mušle. K ambientnému osvetleniu prispejú aj sviečky vo farebne zladených keramických alebo kovových svietnikoch. Na vintage komodu alebo nástenné police môžete postaviť sošky a suveníry, ktoré vám budú pripomínať slnečné dni, strávené s najbližšími pri mori. Na okenný parapet alebo príručný či nočný stolík môžete umiestiť teplomilné rastliny v kvetináčoch alebo peknú keramickú či sklenú vázu na kvety.

5

P.S.: Ešte stále váhate a neviete sa rozhodnúť, ako zariadiť váš interiér v stredomorskom štýle? Poradíme vám. Kontaktujte nás e-mailom alebo telefonicky alebo využite náš online chat, ktorý sa nachádza v pravom dolnom rohu vašej obrazovky.