Takto si zariadite domáce kino – nábytok, ktorý nesmie chýbať v obývačke milovníkov filmov

Ak radi pozeráte dobre filmy na veľkej obrazovke a s kvalitným zvukom, možno vám niekedy napadlo, aké skvelé by bolo mať v obývačke svoje súkromné domáce kino. Televízor s veľkorysou uhlopriečkou či premietacie plátno v kombinácii s výkonnou zvukovou súpravou ľahko zoženiete v obchode s elektronikou, kde vám ochotne poradia. Ako však zariadiť miestnosť nábytkom tak, aby ste dosiahli efekt čo najviac podobný kinu? Poradíme vám.

 

Textílie a zvuková izolácia

Najväčšou výzvou pri zariaďovaní domáceho kina je dosiahnutie ideálneho zvuku bez ozveny a zároveň dostatočná zvuková izolácia, aby hluk nerušil obyvateľov susedných izieb. Ak nechcete siahať po nákladných stavebných úpravách na úpravu akustiky, jednoduchým riešením je odhlučnenie priestoru s pomocou textílií. V ideálnom prípade by celá podlaha vašej obývačky mala byť pokrytá hrubým kobercom a namiesto žalúzií by ste mali mať na oknách závesy. Dobrým izolantom je však i korková podlaha a k lepšiemu efektu prispejú aj tapety a obrazy na stenách. Vibrácie z reproduktorov zmiernite, ak reproduktory neumiestnite na podlahu, ale na podstavec.

 

Do domáceho kina je najvhodnejším nábytkom pohodlná sedačka s látkovým čalúnením, v kombinácii s čalúnenými relaxačnými kreslami. Domácu pohodu dotvoria vankúšiky aj huňaté deky. Praktickým doplnkom sú čalúnené taburetky, ktoré poslúžia na vykladanie nôh.

 

Rohová sedačka

Premyslené umiestnenie nábytku

Pre zaistenie kvalitného ozvučenia by ste nemali postaviť sedačku a kreslá k zadnej stene izby, ako býva zvykom, ale umiestniť ich trochu do priestoru, oproti obrazovke televízora. Ak využívate predné aj zadné reproduktory, tie zadné by ste mali umiestniť minimálne pol metra za sedačku alebo kreslá. Reproduktory by mali stáť na TV stolíku, ktorý býva súčasťou sektorového nábytku do obývačky alebo na podstavcoch tak, aby boli približne vo výške hlavy sediacich osôb. Je tiež možné umiestniť reproduktory na špeciálne výškovo nastaviteľné stojany alebo konzoly na stenách.

 

3

Menej je viac – zamerajte sa na kvalitu

Ak si dobré filmy radšej vychutnávate doma, než v kine, a trávite ich pozeraním veľa času, môžete si dopriať luxus minimalizmu a zainvestovať do niekoľkých kvalitných kusov nábytku a doplnkov. Z obývačky, ktorá nie je preplnená nábytkom, budete mať skvelý pocit. Okrem sedačky a TV stolíka využijete vo vašom domácom kine aj praktický konferenčný alebo príručný stolík, na ktorý si počas pozerania filmov môžete odkladať jedlo a nápoje. Súčasťou TV steny býva spravidla niekoľko skriniek alebo poličiek, ktoré môžete využiť na skladovanie DVD s filmami.

 

4 

Osvetlenie, ktoré neruší

Pri pozeraní filmov je v kine dôležité zatemnenie miestnosti. V domácich podmienkach ho dosiahnete s pomocou hrubých závesov a k optimálnemu zatemneniu miestnosti prispejú aj tmavšie nátery stien a tmavý nábytok s matným povrchnom.

 

Nie každý však rád pozerá filmy v úplnej tme. Kompromisným riešením je nevtieravé osvetlenie s pomocou poličiek s LED pásmi či decentných nástenných svietidiel alebo stojacich svietidiel s tienidlami.

 

5

 

P.S.: Ešte stále váhate a neviete sa rozhodnúť, aký nábytok by sa hodil do vášho domáceho kina? Kontaktujte nás e-mailom alebo telefonicky alebo využite náš online chat, ktorý nájdete v pravom dolnom rohu vašej obrazovky.