Takto vytvoríte ten najlepší kútik na hranie v detskej izbe

Detská izba je miestnosť, v ktorej vaše ratolesti trávia veľkú časť dňa. Aj v prípade, že ide o menšiu izbičku, je vhodné, aby bola rozdelená na aktívnu zónu (hranie sa, učenie, cvičenie) a na zónu relaxu (spánok, čítanie). Menšie deti trávia väčšinu svojho času hrami a preto by mal veľkú časť ich izby tvoriť priestor na hranie, v ktorom by mali mať svoje vyhradené miesta hračky a hry (napr. domček pre bábiky, detská kuchynka, autodráha, tabuľa na kreslenie a podobne), no mal by obsahovať aj otvorený priestor pre hry na koberci. Kútik na hranie môže byť opticky oddelený od oddychovej zóny napríklad s pomocou regálu, skrine či závesu.

 

Kútik na hranie na koberci

Nie všetky podlahové krytiny sú vhodné na to, aby sa na nich hrali deti. Ak máte v detskej izbe studenú dlažbu alebo parkety, ktoré nechcete poškodiť, odporúčame vám investovať do kvalitného detského koberca, ktorý zároveň vymedzí priestor pre kútik na hranie pre vaše deti. Koberec by mal mať protišmykovú úpravu. Výhodou je, ak je koberec prateľný. V blízkosti koberca môže byť umiestnená praktická skrinka na hračky s kolieskami, ktorú môžete podľa potreby ľahko presúvať.  

 

2  

Extra priestor vďaka sklápacej posteli

Ak vaše dieťa obýva izbu, v ktorej nie je priestoru nazvyš, prípadne sa o takúto izbu delí viacero súrodencov, môžete pri vytváraní detského kútika zapojiť kreativitu. Čo tak vytvoriť dieťaťu extra priestor na hranie tým, že mu zabezpečíte posteľ, ktorá cez deň nezaberá takmer žiadne miesto? Sklápacia posteľ s praktickým úložným priestorom je vhodná pre staršie deti, ktoré si ju určite obľúbia a samé zvládnu jej obsluhu, ale aj pre tínedžerov, ktorí po sklopení postele získajú viac priestoru – napríklad na cvičenie na podlahe. Zložená sklápacia posteľ nevyčnieva do priestoru viac, než bežná detská šatníková skriňa.

 

3  

Nábytok, ktorý podporuje detskú fantáziu

Deti milujú nábytok nevšedných tvarov, z ktorého si môžu vyrábať bunkre, domčeky a ďalšie konštrukcie, ktoré rozvíjajú ich bujnú fantáziu. Rozšírte kútik na hranie aj na detskú posteľ s dreveným rámom, ktorá bude pre vaše ratolesti stále atraktívna aj keď už budú staršie. Domček pre bábiky si vaše deti môžu vytvoriť napríklad z originálneho regálu so šikmou strieškou.

 

4  

Hravé posedenie do detskej izby

Súčasťou kútika na hranie môže byť aj nevšedné posedenie pre deti, napríklad v podobe maličkej čalúnenej pohovky a detských kresielok, ktoré ocenia najmä dievčatá. Obľúbeným doplnkovým sedením do detskej izby sú nápadité taburetky v tvare zvieratiek. Počas hier aj relaxu uvítajú vaše staršie deti ľahko tvarovateľný a variabilný sedací vak.

 

5  

Box na hračky

Hračky by mali byť v izbe vášho dieťaťa umiestnené tak, aby k nim dieťa malo prístup a vedelo si ich vybrať alebo upratať aj bez vašej pomoci. Na umiestnenie hračiek v blízkosti kútika na hranie sú vhodné nízke komody so zásuvkami alebo detské skrinky s dvierkami, ktoré sú súčasťou sektorového nábytku do detskej izby. Alternatívnym riešením môže byť skrinka na hračky, ktorá zároveň poslúži aj ako stolík alebo lavička.

 

6 

 

P.S.: Ešte stále váhate a neviete sa rozhodnúť, ako zariadiť detskú izbu pre vašu ratolesť? Poradíme vám. Kontaktujte nás e-mailom alebo telefonicky alebo využite náš online chat, ktorý sa nachádza v pravom dolnom rohu vašej obrazovky.