Vianočná výzdoba v štýle „hygge“: 6 inšpirácií pre váš domov

Dánske slovo „hygge“ je vyjadrením pre pocit pohody, ktorý zažívame v príjemnom, útulnom prostredí, s ľuďmi, ktorí sú nám blízki. Práve o tom by mali byť vianočné sviatky. Dánsky prístup k vytváraniu „hygge“ vychádza z predpokladu, že sviatočnú i „všednú“ pohodu si vieme vykúzliť aj s obmedzeným rozpočtom. Do vymýšľania a samotnej tvorby vianočnej výzdoby sa zvykne zapojiť celá rodina. Prinášame vám niekoľko jednoduchých tipov ako si môžete vyzdobiť vašu domácnosť a naplno v nej precítiť sviatočný adventný čas.

 

1. Ligotavé sviečky

Bez sviečok by to nebolo ono! Prírodné sviečky z včelieho vosku alebo populárne aroma sviečky s vianočnými vôňami, patria na konferenčný stolík, na regál aj na poličky. Ak vám chýbajú svietniky, vytvorte si vlastné „eko“ svietniky – napríklad zo zaváracích pohárov zo skla, ktoré môžete obohatiť o vianočné motívy. Do ich dekorovania sa určite s radosťou zapoja vaše deti.

2

2. Mäkké vianočné posedenie

Vianočný čas je obdobím, keď sa schádzajú rodiny a priatelia. Je preto vhodný čas dopriať trochu pozornosti vašej obývačke. Kreslá aj sedačky môžete vyzdobiť mäkkými vankúšmi s obliečkami, na ktorých budú vianočné motívy, a huňatými vianočnými dekami, do ktorých sa vaši hostia môžu zababušiť.

Tip: Chýba vám dostatok miesta na sedenie pre návštevy? Doprajte si darček v podobe pohodlného hojdacieho kresla, ktoré využijete po celý rok.

3

3. Vianočná kytica ozdobená medovníkmi

Pečenie a výzdoba medovníkov je výborná relaxačná aktivita, ktorú si vychutná celá rodina. Výsledok vašej práce nemusíte hneď zjesť – časť medovníkov môže zdobiť prírodnú vianočnú kyticu v podobe konárov ihličnanov, naaranžovaných vo váze. Na výzdobu môžete použiť aj sušené plátky citrusov, slamienky, textilné mašličky a iné drobné ozdoby, ideálne vlastnoručne vyrobené. Vianočná kytica patrí na jedálenský stôl, konferenčný stolík alebo na komodu.

4

4. Farebné svetielka

Na tvorbe útulnej atmosféry v domácnosti sa do veľkej miery podieľa voľba osvetlenia. Vianočný čas si spájame s rôznofarebnými svetelnými reťazami, ktoré zvyčajne zdobia stromček, prípadne aj krb, a dopĺňajú klasické svietidlá. Čarovnú vianočnú atmosféru však vie posilniť aj originálna farebná stolová lampa, ktorá poteší najmä deti.

5

5. Handmade adventný veniec na sviatočný stôl

Výroba adventného venca nie je vôbec náročná. Stačí sa s rodinou vybrať na prechádzku do lesa a nazbierať potrebné materiály v prírode (a doma v kuchyni). Základ tvoria konáriky ihličnanov, ktoré môžete spoločne dozdobiť – napríklad šípkami, orieškami, sušeným ovocím a koreninami (drievkami škorice, hviezdičkami badiánu…). Čím väčší bude váš vlastnoručne vytvorený adventný veniec, tým lepšie vynikne na veľkom jedálenskom stole.

6

6. Imelo nad dvere

Malé kytičky z imela môžete ozdobiť červenými alebo zlatými stužkami a zavesiť nad každé dvere vo vašom domove alebo aspoň v predsieni. Takýmto spôsobom sa imelo v minulosti využívalo ako ochrana pred zlými duchmi. Dnes sa imelo často používa aj pri tvorbe adventných vencov alebo závesných vianočných dekorácií, ktoré sa umiestňujú na vchodové dvere.

7

P.S.: Ešte stále váhate a neviete sa rozhodnúť, ako útulne zariadiť váš interiér tak, aby ste sa v ňom cítili príjemne? Poradíme vám. Kontaktujte nás e-mailom alebo telefonicky alebo využite náš online chat, ktorý sa nachádza v pravom dolnom rohu vašej obrazovky.