Zariaďujeme garsónku praktickým viacúčelovým nábytkom – čo v nej nesmie chýbať?

Zariaďovanie garsónky je vďačná úloha pre kreatívneho architekta. Čo však v prípade, že si vašu garsónku zariaďujete sami? Prinášame vám tipy, ako zvoliť najvhodnejší nábytok do malých priestorov vášho bytu tak, aby ste ušetrili miesto, no nešetrili na komforte a štýle.

 

Rozdelenie na dennú a nočnú zónu

Bez ohľadu na to, koľko metrov štvorcových máte k dispozícii, miestnosť môžete vždy rozdeliť na aktívnu dennú zónu a oddychovú nočnú časť. Do dennej časti patrí kuchyňa (napríklad s barovým pultom a barovými stoličkami) a pracovňa, v nočnej časti by mala byť posteľ, prípadne aj relaxačné kreslo na čítanie. 

 

Nočná časť (napr. spací kút) by sa mala nachádzať čo najďalej od vchodových dverí a mala by byť, podľa možností, opticky oddelená od zvyšného priestoru – napríklad regálom, paravánom alebo vysokými izbovými rastlinami. Dennú a nočnú zónu pomáha vytvoriť aj vhodne doladené osvetlenie.

Manželská posteľ

  

Posteľ, ktorá nezaberie veľa miesta

V malom priestore garsónky sa mnohí uchyľujú k riešeniam „2 v 1“ a najviac sa to týka práve postele. Ak máte k dispozícii len veľmi málo priestoru, môžete namiesto klasickej postele využívať praktickú rozkladaciu dvojpohovku, ktorá je vhodná aj na každodenné spanie. 

 

Ďalším riešením je „poschodie na spanie“, špeciálne navrhnuté a vybudované na mieru, pod ktoré môžete umiestniť malé posedenie (pohovku a konferenčný stolík) alebo pracovný stôl. Zaujímavým riešením do garsónky je aj sklápacia posteľ, spojená s policovým úložným priestorom alebo sklápacia manželská posteľ, ktorá cez deň ostáva zložená a takmer neviditeľná. Jednou z možností, ako ušetriť priestor, je aj spací kút s manželskou posteľou, ktoré poskytuje maximum úložného priestoru.

 

Tip: Ak potrebujete extra priestor na odkladanie vankúšov a perín, môžete váš interiér doplniť o jednoduchú truhlicu, ktorú využijete aj ako lavičku na sedenie.

3

 

Úložné priestory využité na maximum

Ak sa v žiadnej časti vašej garsónky nenachádzajú zabudované vstavané skrine, budete sa musieť vynájsť a vytvoriť si maximum úložného priestoru pomocou starostlivo zvoleného nábytku. Ako to však urobiť tak, aby miestnosť nevyzerala preplnene?

 

  • Nábytok v svetlých farbách a nábytok so zrkadlami opticky zväčšuje priestor. Priestranná šatníková skriňa s posuvnými dverami a zrkadlom poskytuje množstvo priestoru pre vaše oblečenie, no zároveň nepôsobí príliš robustne. 
  • Ak nemáte na šatníkovú skriňu k dispozícii celú stenu, ale len roh, využite praktickú rohovú skriňu v neutrálnej farbe, ku ktorej ľahko doladíte zvyšný nábytok.
  • Pri delení izby na zóny môžete využiť regály, ktoré zároveň poslúžia aj ako šikovné úložné priestory pre vaše knihy a dekorácie.

 

Tip: Skrine, ktoré sú farebne zladené so sedačkou alebo posteľou a ďalším nábytkom, opticky zväčšia vašu miestnosť.

4

 

Viacúčelový stôl

V malej garsónke so skromným počtom metrov štvorcových sa oplatí investovať do stola, ktorý bude plniť viacero funkcií – jedálenskú aj pracovnú. Vyberte si stôl s jednoduchým dizajnom a odolným povrchom, na ktorom sa môžete venovať príprave jedla, stolovaniu aj práci na počítači. Výborným nadčasovým riešením je rozkladací stôl z masívneho dreva.

5

 

 

P.S.: Ešte stále váhate a neviete sa rozhodnúť, aký nábytok by sa najlepšie hodil do vašej garsónky? Kontaktujte nás e-mailom alebo telefonicky alebo využite náš online chat, ktorý nájdete v pravom dolnom rohu vašej obrazovky.