Zariaďujeme izbu pre predškoláka – 7 tipov pre zodpovedných rodičov

Máte doma škôlkara a lámete si hlavu nad tým, ako zariadiť detskú izbu tak, aby sa tam vaša ratolesť cítila príjemne a bezpečne? Máme pre vás 7 cenných rád, vďaka ktorým neurobíte chybu.

 

1. Zvoľte si neutrálny štýl zariadenia

 

Deti rýchlo rastú a vyvíjajú sa. Nechajte im v ich izbe priestor na to, aby boli kreatívne a hravé a nepreplňujte miestnosť maľbami rozprávkových postavičiek či nábytkom v tvare autíčok, zvieratiek a podobne. Izba v čistom, neutrálnom štýle podnieti fantáziu vašich detí oveľa viac než zbytočne prezdobené pestrofarebné „kráľovstvo“.

 

Detská izba

 

2. Vytvorte v izbe „freestyle zóny“

 

Vyčleňte časť izby na neobmedzenú kreativitu. Môže to byť stena, natretá kriedovou farbu, na ktorú si vaše deti môžu kresliť alebo veľká korková nástenka, ktorú si môžu obmieňať podľa aktuálnych záujmov. Môže to však byť aj posteľ s baldachýnom, ktorú si dozdobia, alebo veľký pracovný stôl, pri ktorom sa budú venovať svojim kreatívnym projektom.

 

3

 

3. Vyberte svojmu dieťaťu praktickú a bezpečnú posteľ

 

Malé deti potrebujú veľa spať, rýchlo rastú a milujú pohyb. Tieto tri skutočnosti by ste mali zohľadňovať pri výbere detskej postele. Základom je stabilná a bezpečná posteľ, ideálne z prírodného materiálu, z ktorého sa neuvoľňujú škodliviny. Ak máte viacero detí a uvažujete nad poschodovou posteľou, vyberte si takú, ktorej horné poschodie má dostatočne vysoký bočný rám, ktorý pôsobí ako prevencia proti pádu. Kvalitné detské matrace prispejú k pokojnému a nerušenému spánku vašich detí.

 

4  

 

4. Upevnite vysoký nábytok k stene

 

Hoci tento úkon by mal byť samozrejmosťou, nie každý rodič si pri zariaďovaní detskej izby uvedomí, že veľké skrine, vysoké komody, knižnice či vitríny môžu byť pre malé dieťa nebezpečné, pretože hrozí, že sa tieto kusy nábytku počas dobrodružných hier vašich ratolestí vychýlia z rovnováhy a spadnú. Nenechávajte nič na náhodu a priskrutkujte ich k stene.

 

5 

 

5. Zásuvky pomáhajú udržiavať poriadok

 

Aj dieťa v predškolskom veku si po sebe vie upratať – ak ho to trpezlivý rodič naučí. Ak má váš syn či dcéra k dispozícii nábytok, na ktorý dočiahne a s ktorým sa ľahko manipuluje, upratovanie bude hrou. Optimálnou voľbou sú detské komody, do ktorých sa zmestia hračky aj oblečenie. Ak uprednostňujete poličku či regál, môžete na ne umiestniť pestrofarebné kontajnery z pevného plastu, do ktorých si váš potomok s radosťou schová svoje poklady.

 

6

 

6. Podlaha, ktorá nepláva

 

Hoci je laminátová „plávačka“ obľúbeným a cenovo výhodným riešením do moderných bytov, odporúčame vám siahnuť skôr po klasických drevených podlahách alebo vyplniť celú podlahu v detskej izbe kobercom s krátkym vlasom, ktorý má zospodu protišmykovú úpravu. Dôvodom je, že už dvojročné deti trávia väčšinu svojho aktívneho času hraním sa na zemi a budú sa oveľa lepšie cítiť na podlahe, ktorá nie je na dotyk studená či šmykľavá.

 

7

 

7. Rátajte s tým, že zo škôlkara bude čoskoro školák

 

Poznáte to, deti rastú ako z vody. Ani sa nenazdáte, a z vášho škôlkara bude školák, ktorý bude potrebovať priestor na knihy a poriadny písací stôl, za ktorým si bude robiť domáce úlohy. Zapojte vašu ratolesť do výberu nábytku, ktorý sa jej bude nielen páčiť, ale jej aj dobre poslúži počas školských rokov. Odporúčame vám zamerať sa na „rastúci“ nábytok (výškovo nastaviteľné stoly a stoličky) a na kvalitný a odolný detský sektorový nábytok v neutrálnych farbách, ktorý ľahko doladíte doplnkami. 

 

8  

 

P.S.: Ešte stále váhate a neviete sa rozhodnúť, aký nábytok by sa najlepšie hodil do vašej detskej izby pre predškoláka? Kontaktujte nás e-mailom alebo telefonicky alebo využite náš online chat, ktorý nájdete v pravom dolnom rohu vašej obrazovky.