Zariaďujeme izbu pre súrodencov – na čo si treba dať pozor?

Detská izba pre dvoch a viacerých súrodencov je bežným štandardom v mnohých slovenských bytoch. Zdieľanie izby so súrodencom však nie je žiadnou pohromou – ľahko to zvládnete vy aj vaše deti, ak sa pri zariaďovaní izby spoľahnete na svoj zdravý rozum a  prispôsobíte interiér potrebám vašich ratolestí. Poradíme vám, na čo si máte dať pozor.

 

Dostatok súkromia pre každého obyvateľa izby

Najväčšou nevýhodou spoločnej izby býva nedostatok súkromia. Jedno dieťa si chce v tichosti čítať alebo si robiť úlohy do školy pri písacom stole a jeho brat či sestra sa chce hrať alebo cvičiť, čo môže pôsobiť na súrodenca rušivo. V takýchto situáciách trpia najmä introvertné deti, ktoré potrebujú viac času tráviť osamote.

 

Vhodným riešením je rozdelenie izby na zóny – pracovnú, hraciu a oddychovú, a tiež vymedzenie osobného priestoru jednotlivých detí. Vytvorte v detskej izbe zákutia a rozdeľte priestor s pomocou závesov, knižných regálov či paravánov.

 

Každé z detí by tiež malo mať pridelený svoj priestor na odkladanie vecí (skriňu, komodu, skrinku alebo aspoň niekoľko poličiek v šatníkovej skrini) a svoju časť steny, ktorú si môže vyzdobiť podľa seba. Na tento účel najlepšie poslúži veľká korková alebo magnetická tabuľa.

 

2

„Neviditeľné“ detské postele

Ako poskytnúť dostatok miesta na spanie aj na hranie viacerým súrodencom tak, aby sa v izbe netlačili? Riešením sú postele, ktoré sú špeciálne určené do malých priestorov. Cez deň sú schované a poskytnú deťom priestor na hry na koberci. V noci sa na nich pohodlne vyspia.

 

Klasická poschodová posteľ, obohatená o bočný stolík, je najobľúbenejším variantom do detskej izby pre súrodencov. Vysoká posteľ so vstavanou skriňou a stolíkom je výborným riešením na optické rozdelenie priestoru, vytvorenie pracovného kútika a zároveň ušetrenie miesta v malej izbe.

 

Nemajú vaše deti radi výšky? Posteľ s výsuvným spodným lôžkom nezaberie viac miesta, než obyčajné jednolôžko. 

 

Veľmi moderným a praktickým riešením do detskej či študentskej izby je aj sklápacia posteľ, ktorý sa vyklápa zo steny, obohatené o úložný priestor v podobe poličiek. V zloženom stave má hĺbku iba 42 cm.

 

Deti si radi vodia domov návštevy – je dobré mať v izbe ešte nejaké to lôžko navyše, aby mali kde prespať aj kamaráti vašich detí. Na tento účel sa vynikajúco hodia rozkladacie kreslá, ktoré zároveň slúžia na relax.

 

3

Neutrálne farby

Dievčatám patrí ružová a chlapcom modrá? To už dávno neplatí. Opýtajte sa svojich detí, aké farby preferujú a dohodnite sa na zdravom kompromise. Ak chcú váš syn a dcéra, aby bola izba ladená do dvoch farieb, tieto farby by sa spolu nemali „biť“. To isté sa týka aj nábytku – postele, skrine a stoly, hýriace pestrými farbami, môžu v detskej izbičke spôsobiť chaos. 

 

Pri výbere sektorového nábytku do detskej izby sa zamerajte skôr na nevtieravé pastelové farby alebo na neutrálne odtiene béžovej, krémovej alebo sivej, ktoré si vaše ratolesti doladia s pomocou farebných doplnkov – alebo aj modernej tapety s pestrým vzorom. 

 

4

 

P.S.: Ešte stále váhate a neviete sa rozhodnúť, aký nábytok by sa najlepšie hodil do vašej detskej izby, o ktorú sa delí viacero súrodencov? Kontaktujte nás e-mailom alebo telefonicky alebo využite náš online chat, ktorý nájdete v pravom dolnom rohu vašej obrazovky.