Malý sprievodca matracmi – poradíme vám pri výbere


Malý sprievodca matracmi – poradíme vám pri výbere

V noci sa regeneruje naše telo aj psychika a kvalitný spánok je veľmi dôležitý pre každodenné fungovanie človeka. Nemali by sme preto podceňovať výber matracov, ktorých priemerná životnosť je 8-15 rokov. Ako sa zorientovať v širokej ponuke matracov? Prinášame vám malý prehľad, ktorý vám pomôže vybrať si najvhodnejší matrac pre vás.


5 stupňov tvrdosti matracov – ktorý si vybrať?


Matrace sa zvyknú označovať podľa tvrdosti skratkami T1-T5, pričom T1 je mäkký matrac, T3 stredne tvrdý a T5 najtvrdší. Hlavné kritérium pri výbere je hmotnosť osoby a obľúbená poloha pri spánku. Vo všeobecnosti platí, že čím vyššia je telesná hmotnosť, tým tvrdší by mal byť matrac (a naopak). Ak radi spíte na boku, bude pre vás vhodný stredne tvrdý matrac. Ak uprednostňujete spánok na chrbte alebo na bruchu, odporúčame vám siahnuť po tvrdších matracoch. Potrebujete si otestovať, aká tvrdosť je pre vás optimálna? Na trhu sú dostupné aj matrace, ktorých každá strana disponuje inou tvrdosťou.
Matrace podľa materiálu – výhody a nevýhody

Penové matrace


Medzi najpopulárnejšie patria matrace z pružnej a ohybnej HR-peny alebo pamäťovej (visco) peny, ktorá sa dokonale prispôsobí obrysom tela človeka, je hypoalergénna a má dlhú životnosť. Vyberajte si matrace z kvalitnej pamäťovej peny, s hustotou minimálne 30-35 kg/m3, ktorá je vhodná aj pre ľudí, ktorých trápia bolesti chrbtice. Penové matrace možno použiť s lamelovými a polohovateľnými roštami. Ich nevýhodou je, že môžu byť citlivé na teplotu vzduchu a zmäknúť počas horúceho leta. 
Pružinové matrace

Bonellové matrace

Pružinové matrace bonellového typu sú vyplnené pevnými kovovými pružinami, ktoré sú medzi sebou pospájané, vďaka čomu veľmi dobre pružia. Tieto matrace sú priedušné a nevadí im umiestnenie na pevný doskový rošt. Tento druh pružinových matracov má dobrú nosnosť a dlhú životnosť, nevadí mu ani zvýšená vlhkosť. Nevýhodou bonellových matracov je, že nie sú vhodné na polohovateľné rošty a prispôsobenie sa obrysom tela spiaceho človeka nie je také dôkladné ako pri pamäťovej pene.Taštičkové matrace

Taštičkové matrace tiež obsahujú pružiny, rozdiel však spočíva v tom, že každá pružina je zabalená do samostatného obalu (taštičky z netkanej textílie) a pružiny nie sú navzájom poprepájané. Na rozdiel od bonellových matracov sa teda dokážu lepšie prispôsobiť ľudskému telu. Zamerajte sa na matrace s vysokou hustotou pružín (150 pružín/m2), ktoré vám zabezpečia najlepší komfort. Taštičkové matrace s kokosovou vrstvou sú vzdušné a antialergické. Mnohé z nich sú vylepšené rozdelením na zóny, ktoré poskytujú optimálnu oporu pre rôzne časti tela. Nevýhodou taštičkových matracov je ich vyššia cena.
Latexové matrace

Latexové matrace patria medzi najvhodnejšie matrace pre alergikov. Vyrábajú sa zo syntetického latexu a kaučuku, často však natrafíte aj na matrace, tvorené zmesou peny a latexu. Skutočne kvalitný latexový matrac by mal mať hustotu minimálne 50 kg/m3. Výhodou latexových matracov je ich pevnosť, pružnosť a veľká odolnosť proti preležaniu. Mnohé z nich sú vybavené otvormi pre lepšiu priedušnosť. Latexové matrace sú polohovateľné a môžete ich používať s lamelovými roštami. Nevýhodou je vyššia cena 100% prírodných latexových matracov a tiež ich vyššia hmotnosť.
P.S.: Ešte stále váhate a neviete sa rozhodnúť, aký matrac si vybrať do spálne? Kontaktujte nás e-mailom alebo telefonicky alebo využite náš online chat, ktorý nájdete v pravom dolnom rohu vašej obrazovky.